چگونه عکاسی یاد بگیریم؟

1-مهارت داشتن در عکاسی

برای نشان دادن یک ایده در عکس، عکاس باید روی مهارت های مربوط به عکاسی تسلط داشته باشد. او باید بتواند افکارش را در عکس نشان دهد . فوکوس دقیق و استفاده مناسب از نور، عناصر اساسی یک عکس خوب هستند.

با این که که برخی از عکاسان حرفه ای عمدا این عناصر را در شاهکارهای شان در نظر نمی گیرند، اما نادیده گرفتن این عناصر توسط یک عکاس عادی قابل قبول نیست. اولی می داند که چه می کند و می تواند نتیجه مورد انتظار را پیش بینی کند اما دومی خیلی راحت ویژگی های اولیه و مورد نیاز یک عکس خوب را حذف می کند و به همین دلیل عکسش احتمالا معمولی و غیرحرفه ای به نظر می رسد.

2-تداعی گر بودن عکس

یک عکس خوب اغلب برای مخاطبان تداعی گر یک خاطره یا تصویر ذهنی است. بسیار خوب است که عکس باعث تبادل نظر شود و توجه بینندگان را به خودش جلب کند. معمولا وقتی عکس یادآور تجربه مشابه و مشترکی برای مخاطبان باشد، برای شان جذاب تر خواهد بود. بنابراین انتخاب موضوع باید با دقت انجام شود.

3-چند سطحی بودن عکس از نظر تجربی

در یک عکس خوب باید بیش از یک سطح تجربه حس شود. تجربه چند سطحی به این معناست که وقتی مخاطب دقیق تر به عکس نگاه می کند، چیز جدیدی پیدا کند. این مفهوم کمی انتزاعی است، نه ؟ بگذارید با یک مثال توضیح بدهم. تصور کنید یک عکس پرتره وجود دارد. کنتراست قوی پرتره توجه مخاطبان را جلب می کند. این تجربه سطح اول است. سطح دوم تجربه زمانی اتفاق می افتد که مخاطب با نگاه دقیق به محتوای عکس به پیام پشت آن فکر کند. اثری که تجربه چند سطحی در آن وجود دارد به احتمال زیاد مخاطب را جذب می کند .

4-انتقال پیام

اگر پیامی یا موضوعی در پشت عکس وجود داشته باشد، کار شما از دیگران جلو تر خواهد بود زیرا مخاطبین بیشتر تحت تأثیر عکس هایی قرار می گیرند که آن ها را به تفکر عمیق وا می دارند.

5-تقلید از شاهکار های هنری

تقلید یکی از فرایند های مهم یادگیری است. با تقلید از آثار برجسته عکاسان حرفه ای، از تجربیات شان درس می گیریم. تجربیات آن ها به ما کمک می کند تا نگاه آن ها به عکاسی و نحوه استفاده شان از مهارت ها را درک کنیم. خواندن بیوگرافی استادان خبره عکاسی همیشه سودمند است زیرا در مورد سیر تکاملی آن ها و تبدیل شدنشان به یک استاد اطلاعات بیشتری به دست می آورید. مثلا اگر عکاسی خیابانی موضوع مورد علاقه تان است، بهتر است بیوگرافی هنری کارتیه برسون هستم. او بدون شک استاد عکاسی خیابانی است. با خواندن بیوگرافی او خواهید فهمید که او چطور خودش را برای گرفتن اثر هنری “لحظه قطعی” آموزش داده است.

پیشنهاد می شود به جای نگاه گذرا به آثار دیگران، ویژگی های مشترکی آثار مختلف را بررسی کرده و از آن ها درس بگیرید.

زمانی که مفاهیم اولیه را درک و مهارتهای تان را تقویت کردید، وقت آنست که سبک تان را کشف کنید. مثلا شیوه های ترکیب بندی و حتی انتخاب موضوع می تواند نشان دهنده سبک شما باشد .

6-بیشتر گوش کنید و بخوانید

عکاسی یک هنر است. برای پیشرفت در عکاسی، به ایده های جدید نیاز دارید. گاهی اوقات از موسیقی ای که گوش می دهیم یا کتاب هایی می خوانیم ، الهام می گیریم . با تلفیق ایده های حاصل از موسیقی یا کتاب ها در عکس، محتوای کارمان بدون شک پر مایه و غنی می شود.

حتما این مورد را امتحان کنید. به یک سبک موسیقی کاملا جدید که هرگز نشنیده اید، گوش کنید. اگر قبلا به موسیقی پاپ گوش می دادید، شاید بد نباشد کلاسیک یا متال را امتحان کنید. البته ممکن است طول بکشد تا ایده های جدید به ذهن تان برسند. علاوه بر این، تفسیر شما از محیط اطراف ممکن است نتایج جزئی به دنبال داشته باشد. اما همین جزئیات هم تا حدودی به سبک عکاسی شما شکل می دهد. من نمی گویم که شما باید سبک فعلی تان را تغییر دهید، اما گوش دادن به موسیقی در ژانر دیگر به شما فرصتی می دهد تا به جهان از منظر دیگری نگاه کنید. کتاب ها هم باعث می شوند جهان را از دیدگاه جدیدی ببینید. من ادبیات کلاسیک را به شدت توصیه می کنم زیرا آثار آن ها توسط نویسندگان خبره ای نوشته اند و معمولا حامل پیام هایی هستند .

7-روزانه از همه چیز عکس بگیرید

تنها راه خوب شدن در کار با تمرین است. همیشه دوربینی با خود داشته باشید و از هر چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند عکس بگیرید. شما حتی به یک دوربین حرفه ای نیاز ندارید – تلفن هوشمند شما بسیار خوب عمل خواهد کرد. این تمرین به شما کمک می کند چشم عکاسی خود را آموزش دهید و نتایج خود را روز به روز بهتر کنید. به عنوان یک نتیجه و پاداش، شما خواهید آموخت که چگونه زیبایی روزمره را مشاهده کنید و از آن ها لذت ببرید. اگر احساس می کنید انگیزه شما کم است، به دنبال کارهای مختلف با عکاسی آزاد باشید و با انگیزه کسب درآمد در مسیر بهبود کار خود پیش بروید.

8-به جای خرید لوازم، به دنبال کسب دانش باشید

ما در جامعه مصرف گرایی زندگی می کنیم و در بیش تر موارد، به نوعی آن را دوست داریم. هر هفته تقریبا دوربین ها و لنزهای جدید و هر یک از آن ها با ویژگی ها و پیشرفت های کاملا نو به بازار ارائه می شوند. بنابراین هیاهوی زیاد پیرامون آن ها ممکن است شما را مجبور به خرید تجهیزات فراتر از نیاز خود کند.

اگر ندانید چگونه از آن ها استفاده کنید، داشتن این ابزارهای شگفت انگیز چه فایده ای دارد؟ در عوض، پولی را که ممکن است برای خریدن جدیدترین ابزارها خرج کنید، برای شرکت در دوره های آموزشی و خرید کتاب سرمایه گذاری کنید تا کار خود را بهبود ببخشید. یادگیری تکنیک های جدید به شما کمک خواهد کرد تا عکسی شفاف تر به کمک تنظیم لنز بگیرید.

9-منبع الهام بخش خود را پیدا کنید

حداقل یک تصویر کشف کنید که هر روز الهام‌ بخش شما باشد. وقت خود را صرف دیدن کارهای دیگران کنید. زمان زیادی برای استفاده از رسانه های اجتماعی برای دنبال کردن آخرین کارهای عکاسانی که بیش تر از کارهایشان استفاده می کنید و از آن ها الهام می گیرید، صرف کنید. بعلاوه از روش تحقیق مورد استفاده در مدرسه در زمان های قدیم استفاده کنید. به نزدیک ترین کتابخانه بروید و چند کتاب عکاسی کلاسیک را امانت بگیرید. از یک موزه بازدید کنید و ببینید که ارتباط ترکیبات نقاشی با عکس های مورد علاقه شما چگونه است.

10- تکان بخورید

یک پوزیشن عالی، راهی برای ثبت عکس های عالی می باشد‌ یعنی زمانی که قرار است دکمه نهایی عکاسی را بزنید، حتما باید پوزیشن کاملاً ثابتی داشته باشید و سر جای خود بمانید. استفاده صحیح از پشت صحنه، تنظیم کردن دوربین و قرار دادن آن روی یک مکان ثابت بسیار مهم است. قبل از این که دکمه شاتر نهایی را بزنید، حتماً چند بار آن را تست کنید که نور را بسنجید و مطمئن شوید که نور راضی‌کننده است.

عکس ها را در زوایای مختلف و در نور های مختلف بیندازید و سپس آن ها را نگاه کنید. کمی خودتان را عقب و جلو بدهید، نزدیک و دورتر از سوژه کنید. اگر هر گونه تنظیمی مورد نیاز است، انجام دهید و زاویه و نور را تغییر دهید تا عکس های جدید تری بگیرید. این تغییرات باعث می‌ شود که بهترین عکس ها را ثبت کنید و‌ اصلاً هم نیاز به داشتن ابزارهای گران قیمت و تجهیزات خاص برای گرفتن عکس‌های عالی نیست. در واقع یک عکاس عالی فقط باید جوانب را بررسی کند.

11- نور را بشناسید

نور یک جزء مهم از هر نوع عکاسی می باشد .‌ بدون نور مناسب، عکاسی یک نوع اتلاف وقت کامل است. پس نور پس زمینه را افزایش دهید و سعی کنید کمی با نور بازی کنید که نقش بسیار مهمی در انداختن عکس های جذاب دارد. اگر تمایل دارید که بهترین عکس ها را ثبت کنید، باید علم نور ها را بدانید و بدانید که دقیقا کدام نور بهترین استایل برای شماست.

نور طبیعی بهترین گزینه است اما همیشه هم خوب کار نمی کند، مخصوصاً در زمانی که شب یا عصر عکاسی می کنید. یک عکاس باید کنترل خوبی روی عکس‌ها داشته باشد و شکل، سایز، قدرت، پوزیشن، نور، موقعیت، نور و غیره را در نظر بگیرد. نور های خیلی دور یا خیلی نزدیک یا زیاد، بازتاب دهنده یا پخش شده، هر کدام نتیجه کار را متفاوت می‌ کند و باید تأثیر آن ها را  به عنوان یک عکاس متخصص بدانید.

12- دوربین را صحیح در دستتان بگیرید

همیشه طرز گرفتن دوربین DSLR می تواند صحیح و غلط باشد. بهترین راه برای بهتر کردن وضعیت لنز ها این است که دستانتان را از زیر دوربین رد کنید. این کار باعث می‌ شود که تسلط خوبی به دست چپ و دست راست داشته باشید و به بدنتان مسلط باشید . همچنین از لرزش دوربین جلوگیری می کند‌. اگر با دستانتان دو طرف دوربین را بگیرید، دیگر چیزی نیست که بخواهید دستان شما را ثابت نگه دارد. در نتیجه نمی توانید لنز را مدیریت کنید و حالت ثابتی ندارید. شانه‌ هایتان هم  تکان می خورد و در نتیجه بهترین حالت ایجاد نخواهد شد.

کلام آخر

زمان آن رسیده است که در شیوه یادگیری عکاسی و مسیری که در آن قدم گذاشته اید، تجدید نظر کنید. یادگیری با کمک ترفندهای موثر می تواند به ما کمک کند پیشرفت بیشتری داشته باشیم. مهم تر از همه این که یادگیری درست به ما کمک می کند انگیزه مان را تقویت کنیم.

+ منبع : هنر فردی

منتشرشده در عکاسی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

نکات مهم عکاسی

1- بدنبال نور خوب باشید.

نور، مهم ترین جنبه ی عکاسی است. اولین کاری که موقع عکاسی انجام می دهید، توجه به نور است. هیچ فرقی نمی کند که سوژه شما چیست یا در کجا هستید. نور شما می تواند یک لامپ، نورپنجره، نور مستقیم خورشید یا حتی یک نور بازتاب شده از یک شیشه باشد. بعنوان مثال وقتی می خواهید از دوست خود عکس بگیرید، دقت کنید که نور از بالای سر او نتابد، زیرا باعث تاریک شدن چهره و ایجاد یک حالت وحشتناک می شود. به او بگویید چند قدم عقب تر برود تا نور به چهره اش بتابد. اما اگر واقعا نور ضعیف است باید ازفلش دوربین خود استفاده کنید.

نکته دیگر در این رابطه این هست که اجازه ندهید سوژه شما پشت به نور باشد مگر اینکه بخواهید عکس سیلوئت بگیرید و به آنها بگویید که کمی رو به نور بچرخند. مثلا تصاویر زیر را ببینید. تفاوت پشت به نور بودن، چرخیدن نیمرخ به سمت نور، کم بودن نور و … (روی هر عکس کلیک کنید تا بزرگ شود):

حالت تابیدن نور از بالا-1
حالت تابیدن نور از بالا-1
کمی عقب رفتن از زیر نور-2
کمی عقب رفتن از زیر نور-2
تابیدن نور از سمت چپ برای نشان دادن تاثیر سایه-3
تابیدن نور از سمت چپ برای نشان دادن تاثیر سایه-3
پشت به نور بودن-4
پشت به نور بودن-4
کمی چرخیدن به سمت نور-5
کمی چرخیدن به سمت نور-5
کاملا رو به نور قرار گرفتن-6
کاملا رو به نور قرار گرفتن-6

2- مثلث نورگیری را بلد باشید.

سه موضوع اصلی در عکاسی را حتما شنیده اید. در واقع سه تا از تنظیمات دوربین های عکاسی، از هر چیزی در عکاسی مهم تر هستند. تصویر زیر را ببینید. این سه موضوع، یعنی همه مبحث نورپردازی در عکاسی! سه فاکتور بسیار مهم در موضوع نورگیری در تصاویر زیر آورده شده اند (روی هر عکس کلیک کنید):

مثلث نوردهی به زبان فارسی
مثلث نوردهی به زبان فارسی
مثلث نوردهی به زبان انگلیسی بهمراه تصاویر
مثلث نوردهی به زبان انگلیسی بهمراه تصاویر

دقت کنید که اگر زمان تنظیم مثلث نورگیری را ندارید، تنظیمات دوربین را روی حالت اتوماتیک قرار دهید. در دوربین های جدید این کار به خوبی انجام می شود.

3- حواستان باشد که چه زمانی فلش بزنید یا چه زمانی نزنید.

تنها و تنها در حالتی از فلش گوشی استفاده کنید که هیچ نور دیگری نباشد! همیشه حالت پیش فرض فلش گوشی خود را بر روی خاموش قرار دهید چون نور فلش باعث غیرطبیعی شدن رنگ ها می شود حتی در گوشی های جدید. به تصاویر زیر دقت کنید:

عکس گرفته شده با فلش
عکس گرفته شده با فلش
عکس گرفته شده بدون فلش
عکس گرفته شده بدون فلش

یا مثلا تصویر زیر که در یک فضای داخلی گرفته شده، بدون استفاده از فلش:

top-ten-photography-tips-7

4- حواستان به ISO باشد.

ایزو یا حساسیت به نور دوربین، از هر نوع تنظیمات دیگری در دوربین مهم تر است. در واقع این آپشن تعیین می کند که حساسیت دوربین به نور چقدر باشد. به طور خلاصه، هر محیطی که تاریک تر است، باید ISO بالاتری به دوربین خود بدهید و برعکس. مثلا در روزهای آفتابی، ایزو مناسب 100 هست. محیط های تاریک باید از 400 به بالا باشد.

top-ten-photography-tips-8

5- حتما از فوکوس دوربین استفاده کنید.

مثلا بالاترین تصویر موجود در همین صفحه را ببینید، عکاس، موقع عکاسی روی دست خود و گوشی خود فوکوس کرده، این کار باعث شده تا محیط اطراف تارتر و محو تر شود و تمرکز عکس روی موضوع اصلی یعنی دست و گوشی باشد. یا مثلا تصویر زیر:

فوکوس در عکاسی

6- ترکیب بندی عکس را فراموش نکنید.

ترکیب بندی عکس موضوع پیچیده ای است اما بطور خلاصه: اگر از یک فرد عکس می گیرید و محیط پشت سرش هم زیباست، سعی کنید فرد مورد نظر در گوشه عکس قرار گیرد و دو سوم عکس محیط اطراف در گوشه دیگر بیفتد (همان قانون سه تایی). یا اینکه از عکس های متقارن بگیرید. یا رنگ های تصویر متعادل باشند (نه اینکه 90 درصد عکس، رنگ زرد باشد یا …). مثلا وقتی می خواهید از یک زنبور در حال نشستن روی گل عکس بگیرید، باید زنبور هم به اندازه گل یا زمینه در عکس، خود را نشان دهد. تصویر زیر را ببینید:

composition در عکاسی

7- حتما از effect یا ویرایش عکس بعد از عکس گرفتن استفاده کنید.

برنامه های زیادی برای ویرایش عکس وجود دارد ولی از برنامه های گوشی موبایل استفاده نکنید! حتما از برنامه های کامپیوتری که قدرت پردازش فوق العاده بالاتری دارند برای ویرایش عکس های خود استفاده کنید. پیشنهاد ما و همه عکاسان حرفه ای، فتوشاپ است.

با استفاده از بسته اموزشی بالا، عکس هایی که خواهید گرفت را با فتوشاپ زیرو رو خواهید کرد آنهم در کمتر از 3 هفته یادگیری!

7- حتما از Shutter speed استفاده کنید.

از دستکاری کردن سرعت شاتر نترسید. در محیط های کم نور یا عکاسی شبانه، سرعت شاتر را روی 4 ثانیه تنظیم کنید و تفاوت عکس ها را ببینید (مثلا دنباله نورهای اتومبیل ها در شب یا ثبت دنباله یک چرخ و فلک). در این حالت و با همین سرعت شاتر، از گروهی از انسان ها که در حال حرکت هستند یا یک دوچرخه در حال عبور یا اتومبیل های خیابان عکس بگیرید. نکته مهم اینجا این است که وقتی سرعت شاتر را از 3 ثانیه بیشتر می کنید، حتما باید دوربین شما ثابت باشد که عکس تار نشود. به تفاوت دو تصویر زیر دقت کنید:

top-ten-photography-tips-10
top-ten-photography-tips-10-b

سرعت شاتر شما باید مطابق تصویر زیر باشد. یعنی هرچه لنزشما بلندتر باشد، سرعت شاتر را باید پایین تر بیاورید تا عکس های تان تار نشود:

8-prevent-blur

8- تا می توانید عکاسی کنید و اشتباه کنید.

تا زمانی که بارها و بارها اشتباه نکنید، نمی توانید عکاس ماهری شوید. از هر اشتباهی درس بگیرید. به عکس هایی که گرفته اید به دقت نگاه کنید و ببینید چه چیزی کم یا زیاد دارند یا اینکه آیا می توانستید از زاویه بهتری عکس بگیرید؟

9- موقعی که از دریچه دوربین نگاه می کنید هر دو چشم خود را باز نگه دارید.

این باعث ایجاد چند مزیت می شود. وقتی عکاسی پرتره انجام می دهید، این موضوع باعث می شود که سوژه شما ارتباط بهتری با دوربین برقرار کند. ضمن اینکه وقتی یک چشم شما بیرون از فریم دوربین باز باشد، می توانید جاهای خارج از فریم را هم ببینید تا چیزی را از دست ندهید.

11-both-eyes-open

+ منبع : هنر فردی

منتشرشده در عکاسی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

10 سوال که موقع عکاسی باید از خود بپرسید

1- چه روایتی را میخواهم به تصویر بکشم؟

داستان عکس

این سؤال بسیار مهمی ست که در تنظیم ترکیب، کادربندی، نوردهی و …کمکتان می‌کند. در اصل سؤالی که باید پرسید این است که”چرا این عکس را می‌گیرم؟ هدف عکس چه چیزیست؟ چه چیزی را می‌خواهم به مخاطب منتقل کنم؟” با این روش می‌توانید از لحظاتی که می‌خواهید شکار کنید عکس بگیرید. احتمالاً عکسی که گرفته‌اید یا یک عکس لحظه ایست و یا برای گرفتنش مراحل طولانی را پشت سر گذاشته اید.

۲- نقطه کانونی عکس چه چیزیست؟

نقطه کانونی

در این عکس نگاه اصلی مخاطبان به چه چیزیست؟ وقتی در مورد آن تصمیم گرفتید زمان آن رسیده است که به کادربندی بپردازید. راه‌های مختلفی برای تقویت کانون عکس وجود دارد.

3- نقاط کانونی دیگر کدامند؟

وقتی در مورد کادر و سوژه‌ای که می‌خواهید نگاه مخاطب به آن بیفتد تصمیم گرفتید، نگاه دوباره‌ای به‌عکس بی اندازید تا درباره اضافه کردن و یا حذف نقاط کانونی دیگر تصمیم بگیرید. وجود نقطه کانونی دوم می‌تواند به‌عکس عمق دهد اما ممکن است حواس مخاطب را پرت کنند پس یا موقعیت خود را عوض کنید، فاصله کانونی/عمق کانونی را تنظیم کنید و یا آن را از عکس حذف کنید. همچنین به یاد داشته باشید که برای راحتی کار، اگر در عکس دو نقطه کانونی باشد شاید ارزش آن را داشته باشد تا دو عکس جداگانه از هرکدام بگیرید.

4- چه چیزی در پس‌زمینه و پیش‌زمینه عکس است؟

بک گراند و فورگراند عکس

پس‌زمینه عکس بیشترین جاییست که حواس بیننده را در عکاسی دیجیتال پرت می‌کند. نگاهی به پس‌زمینه سوژه بی اندازید تا ببینید چه چیز دیگری وجود دارد (همین کار را برای پیش‌زمینه هم انجام دهید). ببینید می‌خواهید پس‌زمینه فوکوس شود یا بلوری و تار باشد.

5- به‌اندازه کافی نزدیک شدم؟

اشتباه رایج دیگر در عکاسی دیجیتال این است که سوژه در کادر عکس خیلی کوچک باشد. عکس از نمایه نزدیک، زنده‌تر به نظر می‌آید و جزئیات بیشتری از سوژه را نشان می‌دهد. برای این کار خودتان را به سوژه نزدیک کنید، سوژه را جلوتر بیاورید و یا از یک لنز با فاصله کانونی زیاد استفاده کنید تا حس نزدیکی به سوژه ایجاد شود.

6- منبع اصلی نور چه چیزیست؟

همیشه به نور سوژه توجه کنید. بدون نور مناسب جزئیات و وضوح عکس را از دست می‌دهید. برای جبران می‌توانید میزان حساسیت نور و سرعت شاتر را زیاد کنید (که موجب ایجاد نویز و تار شدن عکس می‌شود). منبع اصلی نور چه چیزی است؟ از کجا می‌آید؟ به منبع مصنوعی نور نیاز دارید؟(فلش و غیره) نیاز هست که دوربین را روی سه‌پایه ثابت کنید تا دوربین نلرزد؟ و…

7- کادربندی درست است؟

کادربندی عکس

خیلی از عکس‌های خوب با کادربندی بیرون از خط خراب‌شده‌اند. همیشه باید شیب افقی، مردم و ساختمان‌ها را چک کنید. یکی از سؤال‌های مربوط به این مطلب این است که”دوربین را درست گرفته‌ام؟” بیشتر مردم درست نمی‌گیرند و دستشان می‌لرزد و کادربندی آن‌ها درست از آب درنمی‌آید.

8- از چه زاویه‌های دیگری می‌توانم عکس بگیرم؟

اگر جلوی ده تا عکاس دیجیتال یک صحنه بگذارید احتمالاً بیشتر آن‌ها عکس مشابهی از همان موقعیت می‌گیرند. عکس‌های استانداردی که همه می‌توانند بگیرند را رها کنید و در عوض سعی کنید از زوایا و پرسپکتیو جدید عکس بگیرید تا عکس‌هایتان خاص‌تر از بقیه شود.

9- نوع گرفتن دوربین با فرمت‌های مختلف چگونه تغییر می‌دهد؟

بیشتر عکاسان عادت دارند با همان روش‌های همیشگی دوربین را بگیرند (افقی، منظره، عمودی و یا پرتره). اگرچه استفاده از یک روش ایرادی ندارد اما به یاد داشته باشید که با تغییر فرمت عکس، اثر و نقش عکس هم عوض می‌شود. همچنین می‌توانید دوربین را برای عکس‌برداری بهتر، با زاویه نگه‌دارید.

10- مسیر حرکت چشم بیننده چگونه است؟

diagonal-2.jpg

این نکته به نقاط کانونی مربوط می‌شود اما به خاطر داشته باشید زمانی که از سوژه ثابتی عکس می‌گیرید، چشم بیننده هنگام دیدن آن ثابت نیست و خطوط عکس را دنبال می‌کند و جذب رنگ و شکل عکس‌ها می‌شود. پس به این عوامل بصری دقت کنید تا عکس‌های بهتری بگیرید.

+ منبع : هنر فردی

منتشرشده در عکاسی | دیدگاه‌تان را بنویسید: